Jaką wybrać chłodnicę powietrza do DAFa?


Jednymi z najważniejszych podzespołów montowanych w pojazdach ciężarowych są chłodnice pozwalające na zmniejszanie temperatury poszczególnych podzespołów oraz używanych czynników roboczych. Poza chłodnicami silnika montowane są także urządzenia współpracujące z klimatyzacją, retarderami, skrzyniami biegów i układami hamulcowymi. Ważna jest też rola elementów zwiększających efektywność turbosprężarek. Warto pamiętać, że podzespoły tego rodzaju są dopasowane do poszczególnych marek i modeli ciężarówek. W ofercie producentów i dystrybutorów można więc znaleźć zarówno chłodnicę powietrza do DAFa, jak i Volvo czy Scanii lub Mercedesa.

Jaka jest rola chłodnic powietrza w samochodach ciężarowych?

Silniki montowane w autach ciężarowych są z reguły wyposażone w turbosprężarki, które pozwalają na podwyższenie osiąganego momentu obrotowego przez zwiększenie ciśnienia powietrza trafiającego do poszczególnych cylindrów. Daje to szansę na wprowadzenie do silnika większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej, co przekłada się na wzrost mocy. Ponieważ objętość powietrza, którą można wtłoczyć do silnika, zależy w dużym stopniu również od jego temperatury, w autach montowane są specjalne chłodnice powietrza nazywane intercoolerami. Za ich sprawą można pozbyć się nawet 40% ciepła, co skutkuje nawet na kilkunastoprocentowy wzrost mocy. Ze względu na to, iż chłodnice powietrza w przeciwieństwie do chłodnic cieczy nie są wyposażane w wentylatory, montuje się je zwykle możliwie blisko atrapy, w której są wloty powietrza.

Co brać pod uwagę przy doborze intercoolera?

Chłodnica powietrza musi być przeznaczona do konkretnego pojazdu i dopasowana do potrzeb zamontowanej w nim turbosprężarki pod względem wydajności. Równie ważne okaże się rozmieszczenie punktów montażowych czy przyłączy, które pozwalają na podłączenie rury wychodzącej ze sprężarki oraz powracającej do kolektora dolotowego. Istotne są też rozmiary podzespołu, który musi pasować do zarezerwowanej dla niego przestrzeni. Sposobem na szybkie znalezienie właściwego elementu jest posługiwanie się numerem OE części oraz znajomość modelu i roku jego produkcji.