Jak zlutować chłodnicę miedzianą?


Każda chłodnica w każdym pojeździe i maszynie zużywa się z czasem i po tysiącach przepracowanych godzin zaczyna się psuć. Nie inaczej jest z chłodnicami miedzianymi, których najczęstszą awarią jest pękanie wskutek ciągłego kurczenia i rozciągania się metalu podczas nagrzewania i chłodzenia. Czasem też zostają uszkodzone poprzez mechaniczne uderzenie. Dlatego poniżej opiszemy w skrócie proces regeneracji i lutowania usterek w chłodnicy miedzianej.

  1. Demontaż

Chłodnicę należy odlutować od pojazdu lub maszyny, w której jest umieszczona i spuścić z niej cały płyn chłodniczy.

  1. Czyszczenie

Cały układ następnie należy wypłukać wodą zdemineralizowaną pod ciśnieniem. Jeśli chłodnica jest bardzo zanieczyszczona, można użyć środka chemicznego do jej wyczyszczenia. Należy jednak bardzo uważać z jego dozowaniem, ponieważ jest on bardzo żrący i może uszkodzić układ.

  1. Bielenie

Prostujemy krawędzie rdzenia z użyciem kawałka blachy i młotka. Czyścimy mechanicznie miejsca lutowania przewodów i zbiornika chłodnicy, pokrywamy je wodą lutowniczą i bielimy cyną. Bielenie powinno usunąć od wewnątrz większość drobnych ubytków i nieszczelności w układzie.

  1. Lutowanie

Każdy ubytek w chłodnicy traktujemy jak wcześniej krawędzie łączeń zbiornika i rdzenia. Namierzone miejsca ubytków czyścimy, dociskamy mechanicznie i zaślepiamy z użyciem lutownicy i cyny.

  1. Montaż

Na koniec cały układ montujemy z powrotem w maszynie, przygotowując na swoje miejsca zbiornik i rdzeń chłodnicy.

Czy opłaca się  samodzielnie lutować chłodnicę?

Zazwyczaj nie. Jak widać powyżej, proces ten nie jest prosty i wymaga pewnego sprzętu oraz  doświadczenia w pracy z tym metalem i chłodnicami do maszyn i pojazdów w ogóle. Żrący płyn czyszczący i miękki metal sprawiają, że chłodnica jest podatna na uszkodzenie jej przez niedoświadczonego mechanika. Osoba bez praktyki może też niedokładnie zlutować ubytki lub uszkodzić przewody w trakcie ich zasklepiania.

Dlatego serdecznie zachęcamy do oddania chłodnicy w nasze ręce. Profesjonalnie zajmujemy się regenerowaniem i naprawą chłodnic do maszyn przemysłowych, budowlanych, rolniczych, aut ciężarowych, pociągów, autobusów i bardzo chętnie naprawimy każdy egzemplarz, który dostarczą nam klienci.