Jak naprawić cieknącą chłodnicę?


Cieknący płyn z chłodnicy. Bez względu na to czy mowa o chłodnicy w samochodzie, autobusie, koparce czy maszynie przemysłowej uciekający z chłodnicy płyn jest bardzo groźną usterką, która nie naprawiona może doprowadzić do przegrzania się chłodzonych komponentów i ich uszkodzenia. Dlatego poniżej opiszemy co można zrobić, gdy z chłodnicy wycieka płyn.

Gdy zauważymy, że pod chłodnicą pojawiły się plamy kapiącego płynu, dostrzeżemy sam wyciek lub nagły ubytek płynu chłodniczego, koniecznie zatrzymajmy urządzenie aby zapobiec jego przegrzaniu i spróbujmy zlokalizować wyciek. Oceńmy jego wielkość i sprawdźmy stan płynu, który uzupełniamy, jeśli ubyło go zbyt dużo.

Płyny i proszki uszczelniające

Wiele osób poleca, aby przy drobnych nieszczelnościach, na przykład włoskowatych pęknięciach, użyć proszku lub płynu uszczelniającego. Dolany do płynu chłodniczego, ma po niedługim czasie zalepiać nieszczelność. Może on zadziałać, jednak jest rozwiązaniem przez nas zdecydowanie niepolecanym. Zagęszcza on płyn chłodniczy i często jego dodanie skutkuje zatkaniem kanalików wewnątrz chłodnicy. Jest to usterka, której nie da się naprawić i oznacza konieczność wymiany całej chłodnicy lub przynajmniej jej rdzenia.

Zaklejenie nieszczelności

Małe ubytki za duże dla uszczelniacza można próbować zakleić kitem epoksydowym, czyli klejem dwuskładnikowym. Nakładamy wymieszany klej na oczyszczone miejsce pęknięcia i czekamy aż zwiąże. Jest to metoda często używana przez „domowych mechaników”. Może świetnie zadziałać, a może nie zadziałać w ogóle, ale ponieważ jest nieinwazyjna, warto jej spróbować.

Oddanie do serwisu

Jeśli te działania nie poskutkują, konieczne staje się oddanie chłodnicy do profesjonalnej naprawy. W zależności, o jakiej chłodnicy mówimy, oznacza to albo oddanie całego pojazdu do serwisu lub jej wymontowanie i odesłanie do naprawy. Nasza firma serwisuje wszystkie chłodnice swojej produkcji, w wypadku wystąpienia w nich jakichkolwiek problemów, zachęcamy do kontaktu.

Wymiana chłodnicy

Możliwe, że naprawa chłodnicy będzie nieopłacalna i konieczny będzie zakup nowego komponentu. Zazwyczaj wymiana jest konieczna w wypadku fizycznie ciężko uszkodzonych chłodnic, które uległy jakiemuś wypadkowi, lub starych, wyeksploatowanych chłodnic, co do których serwis po oględzinach stwierdzi, że są już zbyt zużyte, aby naprawa miała sens.