Czym się kierować kupując chłodnicę cieczy?


Układ chłodzenia zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika. Sercem układu chłodzenia jest chłodnica. Latem zabezpiecza napęd przed przegrzaniem, a zimą ogrzewa wnętrze pojazdu i zapewnia optymalną pracę pojazdu. Jeśli działa prawidłowo, to na szybach naszego samochodu nie będzie pojawiała się para i szron. A wiadomo, że od czystości i przejrzystości szyby zależy komfort prowadzenia auta i podróżowania. A co powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując chłodnicę cieszy?

Sposób działania chłodnicy

Dlaczego chłodnica musi być w dobrym stanie? Dlaczego musimy kontrolować jej działanie? Nie tylko dlatego, że odprowadza nadmiar ciepła z silnika, ale również od niej zależy szybkość osiągania optymalnej temperatury pracy silnika. A to przekłada się na zużycie paliwa i koszt jego zakupu. Pełni ona rolę wymiennika ciepła i zabezpiecza silnik przed przegrzaniem.

Jak dobrać chłodnicę? Na co zwrócić uwagę?

Wymiana chłodnicy wiąże się ze sporym kosztem. Można ją również zregenerować, ale to również nie jest tanie przedsięwzięcie. Jednak nie tylko cena jest ważna przy wyborze chłodnicy. Wybrana przez nas chłodnica powinna spełniać określone warunki. Zwracamy uwagę na grubość rdzenia, na liczbę i średnice rurek, gęstość lamelek. Te wszystkie elementy powinny być zgodne z oryginalną chłodnicą. Technologia wytworzenia nowej chłodnicy nie może być gorsza niż poprzedniej. Oczywiście są różne wersje silnika, nawet jednego modelu samochodu i te wersje mogą również potrzebować innej chłodnicy. Zwracamy uwagę na wydajność, która musi być dopasowana do konstrukcji silnika. Powierzchnia musi być dostatecznie duża, co będzie wspomagało odprowadzenie ciepła. Zawsze uwzględniamy wady i zalety rozwiązania konstrukcyjnego.