Miłka Raulin zdobyla swój ostatni szczyt Korony Ziemi


Miłka Raulin zdobyła Mount Everest i została jednocześnie najmłodszą Polką w historii, która osiągnęła tytuł zdobywcy Korony Ziemi, czyli dziewięciu najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów.

Miłka Raulin atak na Mount Everest rozpoczęła  21 maja 2018 roku o godzinie 23 czasu Nepalskiego . U nas było wtedy około 18:30. Polka miała przy sobie lokalizator GPS, który wskazywał jej położenie. Około godziny 7:30 polskiego czasu weszła na sam szczyt.

Miłka Raulin została dziesiątą i najmłodszą Polką, która sięgnęła po Koronę Ziemi. Pobiła tym samym rekord Martyny Wojciechowskiej.

Miłka Pracowała na to kilka lat. W  2011 roku rozpoczęła projekt „Siła Marzeń – Korona Ziemi”  Mont Blanc, Elbrus, Aconcagua, Denali, Kilimandżaro, Góra Kościuszki, Piramida Carstensza i Masyw Wilsona – te góry Raulin miała już w swojej kolekcji. Mount Everest (8848 m.n.p.m), najwyższą górę Azji i całego świata, zostawiła sobie na koniec. Do jej zdobycia przygotowywała się od dłuższego czasu. Zdobycie Mount Everestu było dla niej  najtrudniejsze. Po drodze założyła cztery obozy. Ostatni na wysokości 8000 metrów. Decydujący etap wspinaczki rozpoczęła w poniedziałek wieczorem polskiego czasu. Decydująca walka o szczyt trwał kilkanaście godzin.  Swój założony cel osiągnęła.

Dopięła go w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na czym jej zależało. 2018 rok to także czterdziesta rocznica wejścia na Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz, która dokonała tego jako trzecia kobieta na świecie, ale pierwsza Polka.

Bogumiła Raulin jest kolejną kobietą, która zdobyła Koronę,  ale żadna z jej polskich poprzedniczek nie zrobiła tego w tak młodym wieku.