Czym charakteryzują się chłodnice kanałowe?


Już od wielu lat, pewnym standardem, jeżeli chodzi o komfort przebywania w danej przestrzeni jest jej odpowiednia klimatyzacja i wentylacja. Zagadnienie to nabiera szczególnie silnego znaczenia w przypadku miejsc pracy wielu osób, gdzie prawidłowy obieg powietrza oraz jego temperatura mogą zapewnić nie tylko zdrowe warunki pracy, lecz także przede wszystkim bezpieczeństwo. Obecnie, na rynku istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów dzięki czemu niemal każdy ma szanse znaleźć coś doskonale dopasowanego do jego systemu wentylacji lub klimatyzacji. Szczególnie cenionym rozwiązaniem są chłodnice kanałowe.

Co wyróżnia je od innych

Znając role i znaczenie regulacji temperatur w pomieszczeniu oraz prawidłowego obiegu powietrza, nie powinno dziwić, że wiele, niemal wszystkie budynki użytkowane przez dużą grupę ludzi traktują posiadanie wentylacji jako normę. Czasami jednak mechaniczna wentylacja nie wystarcza i konieczne staje się montaż i użytkowanie kanałowych chłodnic powietrza. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej lokalizacji, a mianowicie są one instalowane w obrębie kanału nawiewnego.

Rozwiązanie to jest szczególne popularne w miejscach takich jak: szpitale, restauracje, laboratoria czy też ośrodki SPA. Głównym zadaniem chłodnic kanałowych jest regulacja temperatury powietrza tak, aby była ona w powietrzu w miarę stała. Urządzenie tego rodzaju powinno reagować jednocześnie wiele czynników, w tym także na wahania ciśnienia. Aby mieć pewność, że cały system będzie działał prawidłowo warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w dziedzinie układów chłodzenia.

Rodzaje chłodnic kanałowych

Ten rodzaj urządzeń chłodniczych jest szczególnie dedykowany do kanałowych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Dzięki wentylatorowi kanałowemu, następuje przymusowy przepływ powietrza przez urządzenie. Chłodnice kanałowe można podzielić ze względu na kształt ich przełącza, wyróżnia się wtedy: chłodnice kanałowe z przyłączem prostokątnym i okrągłym.

Podziału można dokonać także ze względu na obecność skroplin w chłodnicach, wskazuje się wtedy na chłodnice „suche” i „mokre” w zależności od tego, czy następuje w nich kondensacja wody. Najczęściej jednak rozróżnia się rodzaje chłodnic ze względu na chłodzące medium jakie jest używane w ich pracy, mówimy wtedy o chłodnicach kanałowych wodnych, w których medium jest woda lub rozwór glikolowy oraz freonowych spełniających chłodzące funkcje dzięki mieszaninie węglowodorów.